"הכל תחת קורת גג אחת" זה אורח החיים ותפיסת שירות שביה"ס אופקים מעניק לתלמידים ולמשפחותיהם.

הייעוד שלנו בבית הספר לאפשר לתלמידים לפגוש את עצמם ואת עולמם, וכך לצייד אותם בכלים הנדרשים להיות אזרחים המשפיעים על חייהם ומעורבים בקהילה על פי היכולות וההעדפות האישיות של כל אחת ואחד. תפקידינו בבית הספר לתווך בתהליך ולחשוף אותם להזדמנויות הלמידה והחוויות המובילות אותם לתובנות ולהתפתחות.

תלמידים עם נכות פיזית זקוקים לחיזוק כל תחומי חייהם באופן מתכלל; התחום האקדמי, התחום התפקודי והתחום חברתירגשי.

בתחום האקדמי נלמדים מקצועות הליבה בהלימה לתכנית הלימודים של משרד החינוך עם התאמות על פי הצרכים האישיים של כל תלמיד/ה.

בית הספר מעודד תלמידים להבחן בבחינות הבגרות בהתאם ליכולותיו של התלמיד ולנטיות ליבו. לכל תלמיד שמסוגל, מותאמת תכנית היבחנות אישית. התהליך מזמן חיזוק ערכים כגון עמידה בלחצים, התמודדות עם אתגרים, העצמה ונורמטיביות.

הלמידה בבית הספר מתקיימת בצורה פרטנית בקבוצות קטנות ובהנגשה אישית של חומר הלימודים. תהליך הלמידה תורם להעלאת הדימוי העצמי ומזמן תחושת שייכות והזדמנות ללקיחת אחריות ומחויבות לעמידה בדרישות.

בתחום התפקודי ביה"ס מעניק תגבור משמעותי של מקצועות הבריאות; פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאיות תקשורת והידרותרפיה, כאשר הצוות הפרא רפואי עובד במעורבות ושיתוף פעולה עם הצוות החינוכי. הטיפולים מתקיימים גם בחדרי הטיפול או בבריכה וגם משולבים ביום יום בחיי התלמידים בכיתה, במעברים ובפעילויות פנאי.

צוות ביה"ס מתמקצע בעבודה עם טכנולוגיה מסייעת לאנשים עם מוגבלויות מוטוריות ונמצא בקשרי גומלין עם האקדמיה וגורמים חיצוניים שמפתחים עזרים ייחודיים לתלמידים על פי צורכיהם.

בתחום החברתירגשי, כישורי חיים, מתקיים בביה"ס מערך להתמודדות אישית, חברתית וקהילתית עם השפעת הנכות והשלכותיה. התלמידים עוברים תהליך התפתחותי לאורך השנים באמצעות תרפיות לחיזוק המודעות וההתמודדות עם היכולות והמגבלות, פיתוח מנהיגות באמצעות פרויקט הדוברות ומועצת התלמידים ותוכנית העצמה לסנגור עצמי ומימוש זכויות.

משפחות התלמידים הם חלק מ"משפחת אופקים". פעם בחודש מתכנסת הנהגת הורים אשר מעלה לדיון את צרכיהם של הורים ופועלים לקידום ביה"ס ושיתופי פעולה.

משפחות מקבלות ליווי צמוד והדרכה מקצועית בהליך רכישה מטעם משרד הבריאות לבחירת אביזרים אורתופדים. כמו כן מתקיימת קבוצת הורים לחיזוק ההתמודדות ותמיכה רגשית.

אנו בביה"ס מחנכים את התלמידים להיות בוגרים אוטונומיים בעלי מכוונות עצמית, המשמיעים את קולם ולוקחים אחריות על חייהם.

כניסה למערכת